Německý soud udělil pokutu jezuitskému knězi za ekologickou blokádu

Německý soud udělil za blokádu silnice v Mnichově pokutu jezuitskému knězi a dvěma dalším lidem. Člen řádu, v němž působil například papež František, se zúčastnil protestu, který vyzýval německou vládu k ráznějšímu postupu v souvislosti s globálními změnami klimatu, napsala agentura AP. Německé soudy se v poslední době zabývají silničními blokády ekologických aktivistů opakovaně, jen výjimečně však některé z demonstrantů poslaly do vězení.

Blokády silnic, dálnic či letišť se staly často využívanou formou protestu některých ekologických skupin. Ty kritizují spolkovou vládu za to, že podle nich nedělá dost, aby Německo do roku 2045 dosáhlo svého cíle stát se „uhlíkově neutrální“ zemí.

Jednašedesátiletý jezuitský kněz Jörg Alt tisku řekl, že se zúčastnil blokády, protože se mu to jevilo jako nejefektivnější způsob, jak na problém upozornit. „Neviděl jsem nic lepšího, než se přidat k občanské neposlušnosti a vzdoru,“ řekl novinářům. Soud mu za protest udělil pokutu vyměřenou podle příjmů kněze – deset eur (240 korun). Podle kněze by katolická církev měla jasněji říct, že používání fosilních paliv je „nemorální“.