Ochrana zraku při práci s počítačem

Zrak a jeho dobrá funkčnost souvisí nejen s očima, ale také se stavem naší mysli (psychiky). Naše oči jsou v podstatě dokonalým fotografickým přístrojem, který nám umožňuje vidět obraz vnějšího světa a měli bychom si je chránit. Mnoho z nás tráví dlouhou dobu u počítače, protože se stal součástí naší pracovní náplně. Práce s počítačem má však svá úskalí a rizika, mezi které patří např.: stále stejná vzdálenost od monitoru počítače, záření monitoru,částice prachu, které jsou rozptýlené v elektrostatickém poli monitoru, chvění obrazu, nepříznivé světelné podmínky.

Stále stejná vzdálenost od monitoru počítače

Společnosti, které vyrábějí počítačové programy vymýšlejí stále nové plastické a grafické efekty, jejichž úkolem je upoutat zrak – vtáhnout sedícího o počítače do virtuálního prostoru. Veškeré tyto snahy vedou ke snadnějšímu soustředění na obrazovku, ale to není přirozené pro naše oči. Tyto neblahé vlivy můžeme poměrně lehce omezit, jestliže budeme praktikovat některé z metod, které chrání oči. Pro náš zrak jsou velmi prospěšné oční cviky, které přispívají ke zlepšení zrakové pohyblivosti.

Záření monitoru

Zvláště nepříjemné je záření starších typů obrazovek. Před takovýmto zářením se můžeme chránit ochrannými filtry. Obrazovky nové generace mají již velmi nízký faktor záření.

Částice prachu rozptýlené v elektrostatickém poli monitoru

Pohyb nabitých částic prachu v elektrostatickém poli obrazovky je zrychlován a proniká do očí. Výsledkem jsou pak oči, které jsou neschopné obrany před útokem tisíců prachových částic. Z toho důvodu bychom měli používat novější uzemněné obrazovky. Tyto obrazovky již nevyžadují ochranný filtr. Zda-li má náš počítač obrazovku, která je našemu zdraví nebezpečná, můžeme zjistit poměrně snadno. Postačí, když k obrazovce přiložíme list papíru. Pokud papír k obrazovce přilne, není to nejlepší. List by měl jednoduše sklouznout.

Chvění obrazu

Nestabilní obraz odhalíme velmi rychle. Nejedná se pouze o výrazné chvění, ale také o kmitání, které zdánlivě nevidíme. Problémy vyřeší grafická karta a lepší obrazovka.

Nepříznivé světelné podmínky

U obrazovky, která je umístěna na pozadí světlého okna je nutno obraz velmi rozjasnit. Zvyšuje se tak i intenzita záření atd. S počítačem také pracujeme, když jsme nemocní a právě v tomto období užíváme léky, jejichž vedlejší účinek se může projevit jako zvýšená citlivost víček a spojivek. Existují také léky, které vyvolávají přecitlivělost na světlo a všechny tyto uvedené faktory urychlují proces stárnutí zraku. Zesilují různé biochemické proměny, které mohou vést k poškození buněk. Některé tyto proměny jsou odvratitelné, některým můžeme předejít správnou výživou a některým se bohužel vyhnout nelze.

Bylinky jako pomocníci

Mezi časté potíže, které trápí oči patří zánět spojivek. Existuje celá řada bylin, které jsou při léčbě zánětu spojivek účinné. Je však třeba říci, že samoléčba má své meze. Jestliže se náš zdravotní stav nezlepší do 3-4 dnů, nebo pokud je příčinou onemocnění úraz, je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Jedním z nejúčinnějších prostředků je dužina čerstvých listů aloe. Velmi účinným prostředkem je odvar z listů jitrocele kopinatého, Jednu lžičku bylinek zalijte třemi sklenicemi vody a pod pokličkou zvolna přivedeme k varu. Po pěti minutách odvar na 15 minut odstavíme a poté scedíme. Můžeme ho využít k obkladům nebo k omývání. Je důležité, aby byl odvar spotřebován během jednoho dne. Dalším cenným prostředkem je květ černého bezu. Pro přípravu odvaru potřebujeme jednu lžičku květu na sklenici vody. Způsob přípravy je podobný jako u jitrocele kopinatého s tím rozdílem, že vaříme pouze 2-3 minuty. Odvar používáme ke zmírnění bolesti.

Cvičení pro pracující s počítačem

Také oči potřebují pohyb. Můžeme vyzkoušet některé z následujících cvičení. Natáhněte před sebe ruku se zvednutým palcem a podívejte se na něj. Vidíte ho přesně a ostře, zatímco pořadí je nevýrazné. Následně zaostři na pozadí a všimněte si, že pale vytvořil dva obrazy. Střídavě pozorujte vzdálené pozadí  a palec.

www.prace-tip.cz | www.pracovni-poradna.cz | www.dameinzerat.cz | www.dobra-prace-inzerce.cz | www.volna-mista-inzerce.cz | www.myjobsi.online | www.nesolidnizamestnavatel.cz | www.nesolidni-zamestnavatel.cz